Hotel Hviezdoslav **** Kežmarok

Pavol Országh Hviezdoslav

Hotel nesie meno podľa barda slovenskej literatúry P.O.Hviezdoslava, ktorý 4 roky študoval na známom kežmarskom lýceu a býval na priváte práve v jednom z týchto domov, o čom svedčí aj pamätná tabuľa na priečelí budovy. Tu vznikli jeho básne z jeho 1. zbierky Prviesienky Jozefa Zbránskeho, ktoré už písal v slovenčine a tu vznikli aj jeho prvé ľúbostné verše  neopätovanej lásky.  

0cenenia Signum Virtutis

Titulmi, ktorými sa môže hotel pýšiť, patrí Pečať dokonalosti Signum Virtutis v kategórii historické boutique hotely na súťaži Seven Stars Luxury Hospitality and Lifestyle Awards. V tejto kategórii si hotel pripísal prvenstvo v rokoch 2019, 2020, 2021, 2022 a 2023 a zaradil sa tak medzi tie najlepšie ubytovacie a stravovacie zariadenia na svete.  

Hostia, ktorí navštívia hotel môžu navštíviť aj literárnu kaviareň s portrétmi známych slovenských básnikov a spisovateľov, ktorí v Kežmarku študovali ako aj množstvo beletrie, obrazových publikácií nielen v slovenskom jazyku.  

Pavol Kray

Salónik je pomenovaný podľa maršala cisárskej armády Pavla Kraya, vnuka legendárneho kežmarského richtára a diplomata Jakuba Kraya.  

Imrich Thököly

V reštaurácii Poézia sú vyobrazené najdôležitejšie historické pamiatky mesta Kežmarok, ako sú Kežmarský hrad, radnica, reduta, lýceum a podobne.

Krayova vináreň

Útroby hotela skrývajú aj plochou nie veľkú, ale o to štýlovejšiu Krayovu vinnú pivnicu s bohatou ponukou kvalitných slovenských i zahraničných vín a tokajského vína, ktoré je historicky späté s mestom Kežmarok, ktoré malo v minulosti veľké vinice v tokajskej oblasti. V pivnici sa nachádza aj najkrajší renesančný portál v meste Kežmarok.

Imirch Thököly

Salónik je pomenovaný podľa sedmohradského kniežaťa, ktorý bol nekorunovaným kráľom Horného Uhorska a vodcom protihabsburského povstania a svojimi súčasníkmi bol nazývaný aj kurucký kráľ. Taktiež aj neďaleký Kežmarský hrad kedysi patril rodine Thököly.  

HTML
HTML